Ziua Iei și a Sânzienelor, celebrate la Primăria Bistrița. FOTO

Ziua Iei și a Sânzienelor, celebrate la Primăria Bistrița. FOTO

Viceprimarul municipiului Bistrița, Ștefania Stere, a transmis un mesaj cu ocazia Zilei Iei și a Sânzienelor, două repere importante ale tradiției și identității românești.

„Astăzi celebrăm două dintre cele mai frumoase simboluri ale tradiției românești: ia și Sânzienele. Ia românească ne amintește de identitatea, valorile și rădăcinile noastre, iar Sânzienele aduc cu ele farmecul, speranța și frumusețea obiceiurilor păstrate din generație în generație”, a transmis viceprimarul.

Aceasta a subliniat importanța păstrării și promovării patrimoniului cultural: „Să purtăm cu mândrie tradițiile care ne definesc și să prețuim patrimoniul cultural care ne unește”.

Mesajul se încheie cu urări dedicate acestei sărbători: „La mulți ani de Ziua Iei și Sânziene binecuvântate tuturor!”

Articole ce te-ar putea interesa