„Vacanța la Bibliotecă” revine la Bistrița. Start înscrieri pentru cea de-a X-a ediție a Fabricii de Idei Estivale

„Vacanța la Bibliotecă” revine la Bistrița. Start înscrieri pentru cea de-a X-a ediție a Fabricii de Idei Estivale


Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și Biblioteca Județeană „George Coșbuc” dau startul unei noi ediții a programului estival dedicat copiilor. În perioada 6 – 31 iulie 2026, va avea loc cea de-a X-a ediție a proiectului „Fabrica de Idei Estivale – Vacanța la Bibliotecă”, un program care îmbină educația, creativitatea și distracția în timpul vacanței de vară.

Activitățile sunt destinate copiilor cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani, iar înscrierile se vor desfășura în perioada 29 iunie – 3 iulie 2026, la compartimentul „Împrumut pentru copii” al bibliotecii sau la numărul de telefon 0363 401 355.
Participanții vor putea alege una dintre cele patru serii organizate pe parcursul lunii iulie, fiecare grupă urmând să beneficieze de un program variat care include ateliere de teatru, pictură și desen, activități de siguranță școlară și prevenirea bullying-ului, ateliere de creație, vizionări de filme și sesiuni de tenis de masă.

Printre activitățile pregătite se numără atelierul de teatru „Drama and Fun”, coordonat de Alina Tomi, atelierele de pictură și desen susținute de Cupșa Eniko și Anamaria Gordon, precum și campania „Când martorul vorbește, bullying-ul tace”, realizată în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.

Organizatorii precizează că înscrierile se fac în limita a 20 de locuri pentru fiecare grupă, iar accesul la program este posibil pe baza permisului de utilizator al bibliotecii. Timp de patru săptămâni, Biblioteca Județeană „George Coșbuc” se va transforma într-un spațiu al creativității, jocului și învățării, oferindu-le copiilor o alternativă atractivă pentru petrecerea vacanței de vară.

Articole ce te-ar putea interesa