Șofer beat și tânăr fără permis, depistați pe DN 17D. Polițiștii au întocmit două dosare penale
Polițiștii bistrițeni au întocmit, în cursul zilei de 22 iunie, două dosare penale pentru infracțiuni la regimul rutier, în urma controalelor desfășurate pe Drumul Național 17D.
Primul caz a fost înregistrat între localitățile Beclean și Coldău, unde polițiștii din cadrul Poliției Orașului Beclean au oprit pentru verificări un autoturism condus de un bărbat de 51 de ani din localitatea Chețiu. În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o concentrație de 1,30 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Șoferul a fost transportat la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei. Pe numele său a fost întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
În aceeași zi, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sângeorz-Băi au oprit pentru control un autoturism care circula prin localitatea Maieru. La volan se afla un tânăr de 18 ani din localitate.
Verificările efectuate au arătat că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. Deși testarea cu aparatul etilotest a avut rezultat negativ, polițiștii au întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Cercetările continuă în ambele cazuri pentru documentarea faptelor și dispunerea măsurilor legale.