George Simion: AUR nu va susține Guvernul Veștea și va părăsi sala la votul de învestire
Președintele AUR, George Simion, a declarat luni, 22 iunie, la Parlament, în ziua în care miniștrii propuși sunt audiați în comisiile de specialitate, că formațiunea sa nu va susține Cabinetul Veștea și că toți cei 90 de parlamentari ai partidului vor avea o poziție unitară la vot.
Simion a afirmat că România traversează „cea mai mare criză economică, socială și politică din ultimii 35 de ani” și a susținut că actuala formulă guvernamentală reprezintă o continuare a fostei guvernări PSD-PNL-USR-UDMR.
„Da, suntem de acord, consecințele acestei guvernări păguboase PSD-PNL-USR-UDMR, generic numită guvernarea Bolojan, trebuie înlăturate. Programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat și din acest motiv AUR, prin toți cei 90 de parlamentari, a votat împotriva guvernării Bolojan și guvernarea Bolojan nu este la putere”, a declarat Simion.
„Nu știu de ce nu a avut decența domnul Bolojan să plece din Palatul Victoria. Îi solicit ca astăzi să dea dovadă de decență, să respecte democrația din România și să părăsească Palatul Victoria, pe care, începând cu data de 5 mai, îl ocupă abuziv”, a afirmat Simion.
Invitație pentru Adrian Veștea și Nicușor Dan
George Simion a afirmat că îl așteaptă pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR pentru discuții și a lansat o invitație similară președintelui Nicușor Dan.
„Îl așteptăm la sediul partidului pe domnul Adrian Veștea, îl așteptăm pe domnul Nicușor Dan, să spună opiniei publice dacă voturile de care este atâta nevoie – de voturile AUR – sunt bune sau nu sunt bune. Să zică public și să zică și într-o întrevedere pe care să o avem dacă parlamentarii AUR sunt extremiști”, a declarat Simion.
Liderul formațiunii a susținut că partidul său rămâne în opoziție și că principalele sale obiective politice sunt organizarea de alegeri anticipate și suspendarea președintelui.
„Prioritățile noastre politice, așa cum le-am tot repetat în ultimele săptămâni, sunt alegerile anticipate. Și, dacă va continua în acest stil (…), suspendarea lui Nicușor Dan”, a afirmat acesta.
Simion: Guvernul nu va obține 233 de voturi
George Simion a susținut că Executivul propus nu va reuși să obțină majoritatea necesară în Parlament și i-a cerut premierului desemnat să amâne votul sau să renunțe la mandat.
„Fac un apel și la premierul desemnat Veștea să predea mandatul sau să amâne acest vot, pentru că acest cabinet, în mod evident, mai ales după anunțul pe care îl fac, nu o să treacă de vot, nu va avea susținerea a 233 de parlamentari”, a declarat liderul AUR.
Simion a mai afirmat că parlamentari ai formațiunii ar fi fost contactați de reprezentanți ai altor partide pentru a-și schimba opțiunea de vot.
„Am primit multe mesaje din partea colegilor mei care au încercat să fie abordați de diferite figuri politice (…) pentru votul lor. S-a încercat promiterea de avantaje, de funcții. În AUR nu sunt trădători”, a susținut liderul partidului.