Expoziția itinerantă „Andreanum 800” ajunge la Bistrița. Vernisaj în Piața Centrală. FOTO
Bistrițenii sunt invitați vineri, 26 iunie, de la ora 18:00, în Piața Centrală, la vernisajul expoziției itinerante „Andreanum 800 – lege și constituție la sașii transilvăneni”, un eveniment cultural dedicat istoriei și patrimoniului comunității săsești din Transilvania.
Expoziția este adusă la Bistrița la inițiativa și prin demersurile Asociației Culturale Transilvania Medievală și va prezenta hărți, manuscrise, cărți și alte documente valoroase care ilustrează contextul istoric al documentului Andreanum, considerat unul dintre cele mai importante acte juridice din istoria sașilor transilvăneni.
Partener în organizarea evenimentului este Biblioteca Națională a României, expoziția fiind realizată de Departamentul pentru Relații Interetnice pe baza fondurilor bibliotecii.
La vernisaj vor participa organizatorii Zilelor Medievale, reprezentanți ai Primăriei municipiului Bistrița, precum și Thomas Șindilariu, subsecretar de stat în cadrul Departamentului pentru Relații Interetnice din Secretariatul General al Guvernului României.
Expoziția oferă publicului ocazia de a descoperi un capitol important din istoria Transilvaniei și contribuția comunității săsești la dezvoltarea regiunii.



