Exercițiu de simulare a inundațiilor în Bistrița-Năsăud și Maramureș
Începând de astăzi și până mâine, în bazinele râurilor Sălăuța și Lăpuș se desfășoară un amplu exercițiu de simulare a inundațiilor. Potrivit Administrației Bazinale de Apă Someș-Tisa, scopul acțiunii este testarea fluxului de alertare a populației și a modului de reacție a autorităților în caz de dezastru. Scenariul include ploi torențiale, vijelii și depășiri fictive ale cotelor de pericol (cod portocaliu și roșu) în mai multe localități.
Pentru îndeplinirea scopului exercițiului, s-au luat ca ipoteză următorii parametri definitorii:
• depăşirea pragurilor critice de precipitaţii sub formă de averse căzute pe un sol umed în bazinele hidrografice Sălăuța și Lăpuș;
• instabilitate accentuată a vremii cu intensificări ale vântului ce pot lua aspect de vijelie, însoțite de fenomene orajoase și grindină;
• atingerea și depăşirea cotelor de inundații (cod portocaliu) pe râurile Sălăuța, la staţia hidrometrică Romuli, Telcișor, la staţia hidrometrică Telciu, Suciu, la staţia hidrometrică Suciu de Jos și Lăpuș, la staţia hidrometrică Răzoare;
• atingerea și depăşirea cotelor de pericol (cod roșu) pe râurile Sălăuța, la staţia hidrometrică Salva și Lăpuș, la staţia hidrometrică Lăpușel, precum și scurgeri de pe versanți.
De asemenea, pentru îndeplinirea condițiilor de desfășurare a exercițiului, pe cursurile de apă menționate se vor prognoza depășiri ale cotelor de pericol la toate stațiile hidrometrice cuprinse în exercițiu.
Pe durata exercițiului, informațiile și avertizările difuzate vor avea mențiunea: ”Atenţie! Acesta este un exerciţiu de simulare! Datele nu corespund realităţii”.
La final, va fi întocmit un raport, cuprinzând concluziile rezultate în urma exercițiului de simulare, termenele si responsabilitățile pentru remedierea eventualelor deficiențe semnalate, precum și propuneri pentru îmbunătățirea activității de management al situațiilor de urgență generate de inundații.
Structuri implicate în exercițiul de simulare: Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor – Centrul Operativ pentru Situații de Urgență; Administraţia Naţională ”Apele Române” – Centrul Operativ pentru Situații de Urgență; Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor; Administrația Națională de Meterologie – Centrul Meteorologic Regional Transilavania Nord; Comitetele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă Bistrița-Năsăud și Maramureș; Inspectoratele Județene pentru Situaţii de Urgenţă Bistrița-Năsăud și Maramureș – Centrele Operaționale; Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa; Sistemele de Gospodărire a Apelor (SGA) Bistrița-Năsăud și Maramureș; Grupurile de Suport Tehnic pentru Gestionarea Situaţiilor de Urgenţă Generate de Inundaţii ale judeţelor Bistrița-Năsăud și Maramureș; Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă Romuli, Telciu, Coșbuc și Salva din județul Bistrița-Năsăud, Suciu de Sus, Târgu Lăpuș și Recea din județul Maramureș.
Autoritățile precizează că toate mesajele și avertizările difuzate în aceste două zile fac parte din exercițiu, iar populația nu are motive de îngrijorare. La finalul simulării, specialiștii vor evalua rapiditatea reacției structurilor de urgență pentru a remedia eventualele probleme.