Din 1 iulie, colectarea biodeșeurilor devine regulă la blocurile din Bistrița-Năsăud

Din 1 iulie, colectarea biodeșeurilor devine regulă la blocurile din Bistrița-Năsăud


Locuitorii din zonele de blocuri din județul Bistrița-Năsăud sunt încurajați să colecteze separat biodeșeurile începând cu 1 iulie 2026. Acestea vor putea fi depuse în containerele maro de 1.100 de litri amplasate pe platformele de colectare a deșeurilor.

Biodeșeurile reprezintă deșeuri de origine organică ce se descompun natural, precum frunzele, iarba și crengile, cojile de fructe și legume, zațul de cafea, cojile de ouă, plicurile de ceai, precum și florile sau plantele ofilite.

Autoritățile atrag atenția că în containerele maro nu trebuie aruncate materiale reciclabile precum plasticul, sticla, metalul sau hârtia, dar nici scutece, produse de igienă, ambalaje alimentare ori deșeuri reziduale amestecate.

Cetățenii sunt îndemnați să colecteze biodeșeurile separat încă din locuință și să le depoziteze ulterior în containerele dedicate de pe platformele de colectare.

„Fără tine nu se poate!” este mesajul campaniei prin care locuitorii județului sunt încurajați să contribuie la reducerea cantității de deșeuri și la protejarea mediului printr-o colectare selectivă responsabilă.

Fiecare biodeșeu colectat separat și depus corespunzător contribuie la funcționarea eficientă a sistemului și la un mediu mai curat pentru întreaga comunitate.

Articole ce te-ar putea interesa