Fotbal: Gloria Bistrița și-a început pregătirile pentru noul sezon competițional 2026-2027. Astăzi, Nicolae Grigore a testat întreg lotul în două meciuri
Stadionul JEAN PĂDUREANU a fost în această dimineață gazda a primelor meciuri amicale jucate de Gloria Bistrița în cadrul programului de pregătire al echipei pentru noul sezon competițional.
Prima partida a fost una ”internă”, jucătorii Gloriei, împărțiți în două echipe au jucat la ora 10.00 o partidă de verificare. A fost un meci util pentru omogenizarea lotului, încheiat cu scorul de 3-0 în favoarea jucătorilor echipați în albastru. Toate cele trei goluri au fost marcate de Marius Lupu, în minutele 12, 30 și 55.

Albastru: Greab – Costyn, Iurasciuc, Moga, Șofroni, Osikmashvili, Bara, Mehdi, Larosa, Lupu, Mogoș
Roșu: Blaga, Pîrvulescu, O. Covaci, Chindriș, Panțîru, Cavar, Florea, Bradu, Suciu, King, Bolohan.
Au mai intrat Silvașan, Ploscar si Stângă
Primul meci amical: Gloria Bistrița-Unirea Livezile 3-1
Două ore mai târziu, jucatorii aflați în probe au jucat împotriva echipei CS Viitorul Livezile. Alături de portarul Frunză au intrat în teren Năsăudean, Panciuc, Stoian, Cacior, David, Dinu, Ciobănică, Pelivan, Țelină, Bunea, Kerteș, Siegel, Băbuțan, Beck, D. Covaci și Bor. Au înscris pentru echipa noastră în meciul amical încheiat cu scorul de 3-1 : Bunea – min. 30, Nolan – min. 50 și Bor – min. 80.









