Puncte de hidratare amenajate în Bistrița pe durata codului portocaliu și roșu de caniculă. FOTO

Puncte de hidratare amenajate în Bistrița pe durata codului portocaliu și roșu de caniculă. FOTO

În contextul avertizării meteorologice de cod portocaliu de temperaturi ridicate și disconfort termic accentuat, autoritățile locale au dispus amenajarea unor puncte de hidratare în mai multe zone din municipiul Bistrița.

Prin intermediul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență, bistrițenii vor putea beneficia de apă în următoarele locații:

  • Pietonalul Liviu Rebreanu
  • Piața Decebal
  • Zona Bisericii Sfânta Ana

„Îi rog pe toți bistrițenii, în special pe vârstnici, copii și persoanele cu afecțiuni cronice, să evite deplasările în intervalul orar 11:00 – 18:00 și să petreacă, pe cât posibil, mai mult timp în spații răcoroase.

Aveți grijă de dumneavoastră și de cei din jur. În zilele cu temperaturi extreme, solidaritatea și atenția față de cei mai vulnerabili dintre noi contează mai mult ca oricând.”, a transmis primarul Gabriel Lazany.

Articole ce te-ar putea interesa