Adrian Crișan va deveni Cetățean de Onoare al municipiului Bistrița
Consiliul Local Bistrița urmează să dezbată și să aprobe conferirea titlului de Cetățean de Onoare al municipiului fostului mare jucător de tenis de masă Adrian Crișan, una dintre cele mai importante personalități sportive pe care le-a dat județul Bistrița-Năsăud.
Distincția este propusă „pentru contribuția semnificativă în promovarea imaginii pozitive a municipiului Bistrița și meritele deosebite în domeniul sportului”, după o carieră impresionantă la nivel internațional.
Adrian Crișan, în vârstă de 46 de ani, este multiplu medaliat cu bronz la Campionatele Europene, atât în probele individuale, cât și cu echipa României. De asemenea, sportivul a reprezentat România la cinci ediții ale Jocurilor Olimpice, cea mai bună performanță fiind locul al cincilea obținut la ediția din 2012.
Recunoașterea vine la zece ani după ce sportivul a primit titlul de Cetățean de Onoare al județului Bistrița-Năsăud, distincție acordată în anul 2016 pentru rezultatele excepționale obținute de-a lungul carierei.
Odată cu aprobarea proiectului de hotărâre, Adrian Crișan va deveni cel de-al 81-lea Cetățean de Onoare al municipiului Bistrița, alăturându-se personalităților care au contribuit la prestigiul și promovarea orașului pe plan național și internațional.