Marcel Avram sărbătorește 30 de ani de carieră artistică printr-un concert aniversar la Bistrița
Iubitorii folclorului sunt invitați miercuri, 24 iunie, de la ora 18:00, la Palatul Culturii din Bistrița, unde îndrăgitul interpret Marcel Avram marchează trei decenii de activitate artistică printr-un spectacol aniversar de excepție.
Evenimentul va reuni pe aceeași scenă numeroși artiști apreciați ai cântecului popular, printre care Vasile Coca, Ionela Moruțan, Anghel Urs, Florica Tomoiagă, Cosmin Marta, Alexandru Pop, Petre Petruse, Cornelia Ardelean, Alexandru Pugna, Domnica Dologa, Ioana Pricop, Alina Ploae, Mihai Herțe, Alice Ghile și Larisa Trifan. Atmosfera va fi completată de momentele umoristice susținute de Sorin Tănase.
Spectacolul va beneficia de acompaniamentul Orchestrei Ansamblului Național „Transilvania”, sub bagheta dirijorului Eduard Albina, iar pe scenă va evolua și Ansamblul Folcloric „Balada” din Bistrița.
Concertul aniversar reprezintă o celebrare a celor 30 de ani dedicați folclorului și promovării tradițiilor românești de către Marcel Avram, unul dintre artiștii apreciați ai județului Bistrița-Năsăud.
Evenimentul va fi transmis în direct de Hora TV, iar organizatorii îi așteaptă pe iubitorii muzicii populare să fie parte din această seară specială dedicată cântecului românesc.
