Răsturnare de situație în dosarul celor 3 kg de canabis de la Braniștea: unul dintre tineri scapă de arestul preventiv
Unul dintre cei doi tineri surprinși în luna mai cu aproximativ 3 kilograme de canabis în localitatea Braniștea a obținut în instanță înlocuirea arestului preventiv cu arestul la domiciliu. Decizia a fost pronunțată definitiv de Curtea de Apel Cluj în data de 19 iunie.
Dosarul a pornit pe 9 mai, când polițiștii de la Serviciul de Combatere a Criminalității Organizate Bistrița-Năsăud au oprit în trafic, pe raza comunei Braniștea, un autoturism în care se aflau doi tineri de 19 și 24 de ani. În urma controlului, oamenii legii au descoperit în portbagaj aproximativ 3 kilograme de canabis.
Potrivit anchetatorilor, drogurile ar fi fost cumpărate anterior din localitatea Jelna, de la un cuplu, pentru suma de 1.500 de euro, urmând să fie revândute.
Inițial, cei doi tineri au fost arestați preventiv, măsura fiind extinsă ulterior și pentru presupusul furnizor din Jelna, în timp ce soția acestuia a fost plasată sub control judiciar. La sfârșitul lunii mai, procurorii DIICOT au solicitat prelungirea arestului preventiv pentru cei trei inculpați, cerere admisă de instanță.
În urma contestațiilor formulate, Curtea de Apel Cluj a decis să admită doar solicitarea unuia dintre tinerii prinși în flagrant. Acesta a fost eliberat din arest și plasat în arest la domiciliu pentru 20 de zile, până la 8 iulie 2026, sub supraveghere electronică.
Totodată, inculpatul are interdicția de a părăsi locuința și de a lua legătura cu ceilalți trei coinculpați din dosar. În schimb, celălalt tânăr implicat în transportul drogurilor și presupusul furnizor din Jelna rămân în continuare în arest preventiv, după ce instanța le-a respins contestațiile ca nefondate.
sursa: gazetadebistrita.ro