Bistrița-Năsăud, la un pas de caniculă! Termometrele au urcat duminică până la aproape 35°C, iar furtunile au lovit munții

Bistrița-Năsăud, la un pas de caniculă! Termometrele au urcat duminică până la aproape 35°C, iar furtunile au lovit munții

Prima zi cu adevărat fierbinte a verii astronomice a adus temperaturi apropiate de pragul caniculei în mai multe localități din județul Bistrița-Năsăud. Potrivit datelor centralizate de ONG „Meteo.BN”, duminică, 21 iunie, a fost mai cald decât sâmbătă, iar mercurul din termometre a urcat până la 34,8°C la Nușeni.

Cele mai ridicate valori s-au înregistrat în zona de câmpie și deal, unde temperaturile au depășit frecvent 33°C. Pe podiumul celor mai fierbinți localități s-au aflat Nușeni (34,8°C), Beclean (33,9°C), Moruț și Monor (33,7°C), urmate de Bistrița – UBB (33,5°C) și Mărișelu (33,4°C).

În municipiul Bistrița, temperatura maximă a atins 32,1°C, confirmând valul de aer tropical care domină regiunea în aceste zile.

În contrast, zonele montane au beneficiat de valori mult mai temperate. La Heniu Mare, la peste 1.600 de metri altitudine, s-au înregistrat doar 22,3°C, iar la Bistricior, la 1.650 de metri, maxima zilei a fost de 20,7°C. Totodată, după-amiaza a adus și averse și descărcări electrice în masivele montane, fenomen tipic pentru perioadele foarte călduroase.

După o primă zi de vară astronomică aproape caniculară, Bistrița-Năsăud se pregătește pentru o nouă zi cu temperaturi sufocante, în timp ce ochii rămân ațintiți spre cer pentru eventualele furtuni de după-amiază.

Articole ce te-ar putea interesa