Urs semnalat într-o gospodărie din Petriș. Autoritățile au emis mesaj RO-Alert
Momente de alertă duminică seara spre luni în localitatea Petriș, după ce un urs a pătruns în curtea unei gospodării. Pentru informarea și protejarea populației, autoritățile au transmis un mesaj prin sistemul RO-Alert, avertizând locuitorii cu privire la prezența animalului sălbatic în zonă.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, situația a fost monitorizată și de un echipaj al Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud, care a intervenit pentru supravegherea zonei și prevenirea unor eventuale incidente.